Americko-čínské vztahy v éře Donalda Trumpa

Třetí ze série debatních večerů BRNO TALKS CHINA, které společně pořádají platforma PřeszeďInštitút ázijských štúdii.

Čínský prezident Xi Jinping vystoupil na letošním globálním ekonomickém fóru v Davosu v pozici lídra a urputného obránce globalizace a volného obchodu. Historickou možnost pro Čínu zaujmout tuto roli paradoxně poskytlo zvolení ostrého kritika Číny, Donalda Trumpa, za amerického prezidenta. Trump ještě před nástupem do úřadu rozvířil bilaterální vztahy zpochybněním politiky jedné Číny, hrozbami uvalení 45 procentních tarifů na čínské importy či příslibem razantnější politiky vůči čínským aktivitám v Jihočínském moři. Na druhé straně však okamžité odstoupení od dohody o Transpacifickém partnerství či opakované zpochybňovaní významu a ochoty dále podporovat americké spojence v Asii poskytlo nevídanou možnost pro Čínu zaplnit vzniklé vákuum. Trumpova administrativa tak představuje bezprecedentní výzvu pro vývoj tohoto nejdůležitejšího bilaterálního partnerství na světe, které bude definovat globálnní vývoj v 21. století.

V naší diskusii budeme debatovat o tom, jak je Trump vnímaný Čínou, zda se jeho rétorika promítla v prvních měsících i do reálných kroků vůči Pekingu, zda můžeme čekat změnu postoje Washingtonu k otázce Taiwanu a nárůst možnosti konfliktu v Jihočínském moři a nebo zda jsou reálné očakávaní, že Čína na seba převezme roli nového tvůrce regionální i globální ekonomické architektury. O tom všem budou s moderátorem večera Filipem Šebokem diskutovat odborník na bezpečnostní vývoj v regionu východní Asie z katedry mezinárodních vztahů FSS MU Petr Vilímek a specialista na mezinárodní vztahy ve východní Asii a  čínskou zahraniční politiku Richard Turcsányi z Mendelovy univerzity.

V úterý 4. dubna od 19:00 na Fakultě sociálních studií MU (Joštova 218/10, Brno), místnost P21

 

Petr Vilímek

Absolvent magisterského studia mezinárodních vztahů (2005) a politologie (2007) na Fakultě sociálních studií MU. V červnu 2010 ukončil doktorské studium v oboru mezinárodní vztahy na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU a v současnosti zde působí jako odborný asistent.

Odborně se zaměřuje především na vývoj zahraniční a bezpečnostní politiky USA a Francie, dále na problematiku jaderných zbraní a kontroly zbrojení, vojenských aliancí a na vývoj bezpečnostní situace v regionu východní Asie. Hojně publikuje texty v odborných i popularizačních periodicích, jako jsou například v Mezinárodní vztahy, Středoevropské politické studie, Obrana a strategie, CEVRO Revue, Kontexty, Mezinárodní politika, nebo Revue Politika.

Richard Q. Turcsányi

vystudoval mezinárodní vztahy, politologii a ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2016 získal doktorát na FSS MU a od té doby pracuje jako odborný asistent na Ústavu teritoriálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Je zakládajícím členem slovenského Inštitútu ázijských štúdií, jako externí spolupracovník působí v pražském Ústavu mezinárodních vztahů nebo jako analytik Institutu pro dobře spravovanou společnost (SGI) v Bratislavě.

Filip Šebok

Filip Šebok je študentom magisterského stupňa odboru Medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálních studií Masarykovej Univerzity v Brne a bakalárskeho odboru Kultúrne štúdia Číny na Filozofickej fakulte tej istej univerzity. Pracuje tiež ako redaktor pre študentský portál Sekuritaci.cz, kde je členom východoázijskej sekcie. V lete 2015 sa zúčastnil programu To China v talianskom Turíne a v auguste 2015 absolvoval pracovnú stáž na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Od septembra 2015 do júla 2016 študoval v intenzívnom programe na Renmin University v Pekingu čínsky jazyk.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *