Apple prý nepodporuje čínskou cenzuru, jen dbá na čínský zákon

Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple v úterý obhajoval kontroverzní krok své společnoti, kterým bylo stažení aplikací na ochranu osobních údajů (VPN) z čínského App Store během tohoto víkendu. Šéf firmy vyrábějící v Číně extrémně populární telefon iPhone se podle slov jen řídí zákonem země, ve které podniká. VPN (Virtual private network, čínsky 虚拟专网) umožňují uživatelům obcházet „Velký čínský firewall“, který státní cenzurní orgány používají k monitorování a blokování přístupu uživatelů internetu k těm místům v kyberprostoru, které vláda považuje za podvratná.

„Aplikace bychom pochopitelně raději neodstraňovali,“ řekl Cook během konference Apple Financial Results Q3 2017. Šéf Applu dále dodal, že doufá, že tato omezení budou časem uvolněna. „Inovace vyžaduje svobodu spolupráce a komunikace,“ uvedl také poněkud nelogicky a alibisticky Cook. Snažil se obhájit i rozdílný postup firmy vůči americké a čínské vládě, v souvislosti s právní pří s FBI, během které technologický gigant odmítl poskytnout přístup do zašifrovaného iPhonu jednoho ze střelců ze San Bernardina. „V USA existuje zákon, který náš přístup jasně podporoval. V případě Číny je jejich právo také jasné.“

Do budoucna lze z této události usuzovat, že nadnárodním koncernům se bude mnohem snáze jednat z pozice silnějšího se státy se zavedenou demokratickou kontrolou společnosti a na státu nezávislou soudní mocí, než se státy spravovanými autoritářsky, s přímým dohledem nad soudní mocí.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *