Baidu vyšetřováno kvůli smrti studenta

Čínský server Baidu 百度 je v současnosti podroben vyšetřování kvůli úmrtí jedenadvacetiletého mladíka jménem Wei Zexi 魏则西. Tento student trpěl vzácnou formou rakoviny, na serveru si vyhledal centrum experimentální léčby, které bylo ve vyhledávači mezi prvními, ale navzdory podstoupení léčby bohužel minulý měsíc zemřel. Před svou smrtí obvinil Baidu z propagace nepravdivých informací a nemocnici Second Hospital of Beijing Armed Police Corps z klamavé reklamy slibující vysokou účinnost. Rodina sdělila médiím, že léčba byla naprosto neefektivní a stála přes 200 000 yuanů.

Mluvčí společnosti Baidu v prohlášení vyjádřila upřímnou soustrast pozůstalým a přislíbila spolupráci při vyšetřování. Společnost zároveň odmítla nařčení z toho, že neprověřuje spolehlivost zadavatelů reklam a zajímá se pouze o výši poplatku za reklamu. Vyšetřování provádí Správa čínského kyberprostoru  中央网信办 ve spolupráci s dalšími orgány. Letos je to již druhý případ, kdy se společnost Baidu ocitla pod drobnohledem – ten první se týkal prodeje práv k diskuznímu fóru o hemofilii soukromé klinice, která fórum využívala k sebepropagaci.

Podobně jako u jiných vyhledávačů, reklamy tvoří velký podíl zisku Baidu; v prvním čtvrtletí toho roku to bylo 94% příjmu. Hashtag #Wei Zexi Baidu Advertising Incident# se stal jedním z nevyhledávanějších na čínské sociální síti Sina Weibo s více než 81 milióny zhlédnutími.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *