Budoucí generální tajemník OSN Guterres navštívil Čínu

Xi Jinping a Guterres

Xi Jinping a Guterres

Hlavním tématem čínských médií byla toto pondělí návštěva nastávajícího generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese v Číně, informuje SupChina. Guterres, bývalý premiér Portugalska, byl zvolen letos v říjnu a nahradí současného nejvyššího diplomata Pan Ki-muna v lednu 2017.

Čínská média, například agentura Xinhua, citovala převážně výroky Xi Jinpinga, zdůrazňovala důležitost OSN ve světě a „rezolutní podporu“ OSN ze strany Číny.

„OSN by se měla držet účelu a zásad Charty OSN, zabezpečovat mezinárodní mír a bezpečnost, zasazovat se o všeobecný vývoj, a zejména implementovat Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 a Pařížskou dohodu o změně klimatu,“ řekl Xi.

Zahraniční média, například agentura Reuters, naopak věnovala většinu textu v čínských reportážích nezmiňovanému tématu porušování lidských práv a svobod, o kterých se Guterres několikrát zmínil – avšak nikdy v souvislosti s tím neukázal na Čínu.

„Ve světě, kde tolik práv není respektováno, musíme zajistit efektivní a vyváženou kombinaci práv lidských, občanských a politických, a práv ekonomických a sociálních,“ řekl Guterres.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *