Budoucí ministr zahraničí USA se vymezil proti čínským aktivitám v Jihočínském moři

Rex Tillerson, bývalý šéf těžařské společnosti Exxonmobil a aktuálně kandidát na post ministra zahraničí v administrativě nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlásil během svého schvalovacího slyšení včera před americkým Senátem, že bude bránit čínským lodím v přístupu k uměle budovaným ostrovům v Jihočínském moři. „Musíme Číně vyslat jasný signál, že, za prvé, musí zanechat dalšího budování ostrovů v této oblasti, a za druhé, že jí přístup na již vybudované ostrovy nebude povolen,“ prohlásil doslova Tillerson. Výstavbu vojenských zařízení na nově vytvořených ostrovech, ve vodách, které si nárokují i další asijské země, dokonce přirovnal k ruskému obsazení Krymu.

Tillerson neupřesnil, jak přesně si představuje zmíněnou blokádu ostrovů v Jihočínském moři. Obamova vláda například pravidelně vysílala své válečné lodě do blízkosti Čínou budovaných ostrovů (a vojenských zařízení na nich vznikajících), čímž ovšem Čínu od jejích aktivit v oblasti ani zdaleka neodradila. Politika Baracka Obamy se spíše pokoušela udržovat neutrální postoj požadující nezávislost dané oblasti, přičemž přítomnost amerického válečného loďstva měla demonstrovat svobodu mořeplavby (freedom of navigation exercises) v oblasti.

V podobném duchu jako kritika role USA v Jihočínském moři se nesla i Tillersonova kritika současné politiky Spojených států na Korejském poloostrově. Problém vidí konkrétně k dominantní roli Číny v určování postoje mezinárodního společenství k despotickému režimu Severní Koreje. Pod novou administrativou a Tillersonovým vedením zahraniční politiky může svět očekávat, alespoň podle aktuálního vystoupení před americkými senátory soudě, že USA zvýší tlak na reformu severokorejského režimu. Spojené státy již „nebudou hledět jiným směrem, když je bořena důvěra, protože takový přístup jen podněcuje k dalšímu špatnému chování. A to musí skončit.” sdělil senátorům Tillerson.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *