Čína oficiálně obvinila půl roku tajně zadržované právníky

Podle informací rodin a právních zástupců bylo po více než půl roce sděleno skupině lidskoprávních aktivistů a právníků jejich obvinění. Oficiálním důvodem zadržení je podezření z „podvrtané a protistátní činnosti“. Jde o část z přibližně 300 právníků a koncipientů právních firem obhajujících své klienty v lidskoprávních sporech s čínským státem zadržených, vyslýchaných a v některých případech dokonce pohřešovaných od začátku července minulého roku.

Li Heping 李和平, Zhou Shifeng 周世锋, Wang Yu 王宇 a Wang Quanzhang 王全璋 jsou jména jen několika ze snad až dvacítky do dnešního dne bez obvinění zadržovaných osob. Zátah policie se soustředil zejména na kanceláře pekingské advokátní firmy Fengrui (锋锐律师事务所), která poskytovala zázemí právníkům specializujícím se na případy porušování lidských práv a obhajobu disidentů. Mezi jejich klienty patřili například Ai Weiwei nebo Ilham Tohti.

Navíc dnes švédská ambasáda v ČLR zveřejnila informaci, že čínská policie již minulý týden zatkla švédského aktivistu Petera Dahlina, který se v Číně angažoval v oblasti lidských práv a údajně se snažil pomáhat právě zmíněným právníkům a jejich rodinám. Byl zadržen na letišti při pokusu opustit zemi. Peking muže, který pracoval pro organizaci Chinese Urgent Action Working Group (人权卫士紧急救援协会), podezírá z „ohrožení státní bezpečnosti“.

e68a93e68d95e5be8be5b888

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *