Čína plánuje postavit solární elektrárnu ve vesmíru

Čína se rozhodla řešit problémy s energetickou krizí, smogem a skleníkovými plyny přesunutím výroby energie do vesmíru. Má v plánu vybudovat vesmírnou stanici o velikosti 5 až 6 kilometrů čtverečních 36 000 kilometrů nad planetou Zemí. Odhaduje se, že její stavba bude dražší než celý Apollo projekt a šlo by o největší počin v dějinách dobývání vesmíru.

Energetická stanice má být dle plánu kosmickým plavidlem na geosychronním1427680700144 orbitu. Na jejím povrchu budou instalovány obrovské solární panely generující elektrickou energii. Ta by pak měla být následně konvertována do mikrovln nebo laseru a přenesena na planetu Zemi. Nespornou výhodou stanice ve vesmíru je možnost vyrábět energii nepřetržitě, změny počasí ani pohyb Země by na ni neměly mít vliv. „Možná ji budou moct lidé vidět na obloze v noci, jako hvězdu” , řekl Wang Xiji, jeden z propagátorů projektu.

Problémem celé ambice je množství materiálu, který bude třeba do vesmíru dopravit. Stanice by mohla vážit přes 10 000 tun. Zatím neexistuje plavidlo, které by do vesmíru dokázalo přenést více jak 100 tun. Samotné panely by pak musely být vyrobeny z ultratenkého, lehkého materiálu a taková technologie ještě není vynalezena.

Čína plánuje do roku 2020 vybudovat vesmírnou stanici, která otevře cestu k zamýšlené vesmírné elektrárně.

Myšlenka na podobnou stanici byla poprvé publikována v roce 1941 v povídce Isaaca Asimova jménem Důvod.

O autorovi

Martin Ondra

Má zálibu v psaní skoro všeho, až na daňová přiznání, vyplňování formulářu a medajlonků o sobě.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *