Čína tančí

Nejednoho cizince v Číně překvapí roztančené náměstí či park, tradiční nebo moderní, ale hlavně hlasitá hudba, hlavní předcvičující a hojně se přidávající další a další vášniví tanečníci. Muži, ženy, senioři i děti, v Číně prostě tančí každý.  Někdy se dokonce i odvážný turista přidá.

granies

Číňané jsou velice družný národ. Většinu volného času  tráví běžný Číňan venku mezi lidmi, na trzích, v parcích, kde se hraje majiang (麻将) nebo karty. Jednou z velice populárních skupinových aktivit je guangchang wu 广场舞, doslova překládaná jako tanec na náměstí. Náměstí a parky ve větších čínských městech jsou místem, kde se nadšení Číňané, především čínské seniorky (které si pro svůj koníček získaly přezdívku dancing grannies), schází za jediným účelem – zatančit si. Tance jsou různé – pomalé tradičnější choreografie, choreografie s vějíři, deštníky či šátky nebo tance s modernějšími prvky. Předcvičující s píšťalkou, ti modernější i s mikrofonem, učí důkladně připravenou choreografii a s úsměvem přivítají každého nového tanečníka (nadšení ještě umocní nově příchozí Evropan). Tančí se ráno, tančí se večer i pozdě do noci. Park při Oltáři nebes v Pekingu je jedním z nejznámějších a tančících seniorů tu potkáte na stovky snad každý den v roce.

Společné tance na veřejných místech byly propagandou za kulturní revoluce, zabitím nudy po nuceném odchodu do důchodu v devadesátých letech a dnes jsou spíše relaxací a způsobem, jak se udržet ve formě. Nepředstavujte si nějakou ojedinělou záležitost, na podobné tančící spolky při návštěvě Číny rozhodně narazíte, podle průzkumu CCTV tančí v Číně veřejně víc než sto milionů nadšenců. Aktivita je v mnoha městech velice organizovaná a někde se za členství dokonce i vybírá poplatek.

Jakkoliv kouzelné a poetické se nám skupinové tance mohou zdát, někteří obyvatelé čínských měst nadšení čínských tančících babiček nesdílí. Většinu pracujících a rodin s dětmi ruší do pozdní noci hrající hudba tanečních skupin, které se mnohdy ještě snaží hlasitostí překonat skupiny tančící na druhé straně náměstí. Tanečníci někdy respektují vyznavače cvičení taiji (太极)a v ranních hodinách hlasitost hudby nepřehání, večerní lekce jsou však něco jiného. Hlučná hudba k tanci náleží. Čím hlasitěji zní, tím větší je zábava.

Situace se v posledních letech vyhrotila, jsou zaznamenány případy, kdy obyvatelé čínských měst házeli ze střech na tanečníky lidské exkrementy, stříleli varovné výstřely do vzduchu nebo vypouštěli na seniory psy. Ve Wuhanu se dokonce lidé složili na audiosystém za více než 40 000 dolarů, aby CD přehrávače tančících seniorů přehlušili. Snaha o řešení, například přesunutí seniorů do odlehlejších parků, vedla jen k dalším střetům. Konflikty s příznivci tance na veřejných prostranstvích se netýkají pouze Říše středu, s tančícími Číňany měli problém např. na Taiwanu, v Rusku nebo USA.

Populární volnočasová aktivita, jak se zdá, rozdělila obyvatele měst na dva tábory – příznivce tance a příznivce tichých nocí. Vznikla celonárodní debata, do které nyní musela zasáhnout i samotná vláda. Čínské ministerstvo kultury a Státní generální odbor pro sport přišly s jasnou podporou guangchang wu, neboť je kulturním dědictvím celého národa a sociálně sbližuje. V březnu 2015 pak Peking přijal standardy, regulace a mimo jiné i dvanáct „povolených“ tanců. Vláda stanoví přesné choreografie a již pracuje na odborném výcviků více než šesti set odborných choreografů právě pro tyto účely. Dále bude jasně vymezeno kde a kdy se smí tančit a jak hlasitá může hudba být. Opatření tak dají pravomoc policistům, kteří jsou k případům hlučné taneční hudby přivoláváni, ale kvůli chybějícím zákonům jsou proti skupinám seniorek bezmocní.

Seniorky s přísnou regulací své volnočasové aktivity nesouhlasí. Podle nich dělá vláda z tanečních kroužků byznys. A co se nespokojených mladých Číňanů týče, babičky mají jasno –  mladí jsou na rozdíl od nich líní, měli by vstávat brzy a potom by jim nemohla vadit hlasitá hudba z ranních tanečních tréninků.

Ochutnávka pravého čínského guangchang wu zde.

Čtěte více:

O autorovi

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *