Čína v českých médiích

Informují česká média dostatečně o dění v současné Číně? A informují o ní kvalitně a v souvislostech? Zajímá vůbec českého diváka/posluchače/čtenáře současná Čína? Je nutné, aby česká média měla své zpravodaje přímo v Asii, nebo lze kvalitní asijskou žurnalistiku dělat i od stolu? Měla by média spolupracovat s odborníky a odborníci s médii? Jaký je obraz Číny v českých médiích? A jak jej ovlivňují politické či obchodní zájmy na české nebo čínské straně? Můžeme současné čínské společnosti porozumět skrze média? Která bychom měli sledovat? A co od nich můžeme chtít nebo očekávat?…

Takové a další budou otázky na tři specialisty ze světa médií, novinářku a bývalou zpravodajkyni z Asie Kateřinu Procházkovou, sinologa a zakladatele projektu Synopsis.cz Martina Hálu a Aleše Gongola, politologa, mediálního odborníka a bývalého šéfeditora zpravodajství České televize. Již čtvrtý debatní večer z cyklu BRNO TALKS CHINA, které společně pořádají platforma PřeszeďInštitút ázijských štúdii bude moderovat Pavel Šindelář.

Ve středu 19. dubna od 18:00 v prostoru Spodek knihovny Filozofické fakulty MU (Arna Nováka 1, Brno)

Kateřina Procházková

novinářka, redaktorka zahraniční redakce České televize, bývalá zpravodajka Českého rozhlasu v Asii. Zaměřuje se především na zpravodajství z Číny, Japonska a Koreje. V Asii žila posledních deset let – Hongkong, Taipei, Peking, Singapur a Tokio. Vystudovala žurnalistiku na Ostravské Univerzitě a Universitě Glasgow. Politologii a jazykové znalosti získala na National Taiwan University (NTU), Beijing Foreign Studies University (BFSU) a Sophia University v Tokiu. Je členkou Foreign Correspondent Club a Beijing International Society.

Martin Hála

zakladatel a ředitel projektu Sinopsis.cz, společné iniciativy Ústavu Dálného východu FF ÚK v Praze a sdružení Acamedia. Studoval v Praze, Šanghaji, Berkeley a na Harvardu, vyučoval v Praze a Bratislavě a vedl několik projektů v různých zemích Asie.

Aleš Gongol

vystudoval komparativní politologii a politickou geografii na Fakultě sociálních věd UK. Jedenáct let pracoval v České televizi, mimo jiné na pozicích šéfeditor ČT 24, šéfdramaturg předvolebního vysílání ČT a projektový manažer Fokusu Václava Moravce. Absolvoval několik zahraničních stáží, mimo jiné v BBC London, BBC Bristol, ARD Nürnberg a DR Copenhagen. Přednášel politologii na VŠB – TU Ostrava a televizní žurnalistiku na Ostravské univerzitě. V současnosti pracuje jako jednatel společnosti Ian Derson PR & Advertising.

Pavel Šindelář

vystudovaný etnolog a religionista se zájmem o dění v čínské společnosti. Spoluzakladatel online platformy Přeszeď.cz, informující o současné Číně a spolupořadatel debatního cyklu Brno Talks China.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *