Čína zintenzivňuje svou snahu o dobytí vesmíru

Čínský vesmírný program doznává poslední dobou obrovských úspěchů. Čína mimo jiné vyslala do vesmíru raketu Dlouhý pochod 11 长征十一号 a v létě bylo otevřeno čtvrté vesmírné centrum Wenchang 文昌 na ostrově Hainan. To je podle japonského experta na čínské vesmírné snahy Teruhisa Tsujino velký skok a významný mezník v postoji k celému programu, protože se jedná o první vesmírné centrum, kde se počítá i s diváky startů raket do vesmíru. Není tedy zcela utajené a nepřístupné. Nejdůležitější událostí posledních týdnů však bylo, že čínští astronauti strávili v říjnu a listopadu tohoto roku celých 30 dní ve vesmírné stanici Nebeský palác 2, Tiangong 2 天宫, to znamená nejdelší dobu v historii čínského vesmírného programu (více i v naší zprávě z 18. listopadu 2016).

Dále je v plánu v roce 2018 přistát na odvrácené straně Měsíce, v roce 2020 vyslat sondu na Mars a v roce 2022 vytvořit lidmi permanentně obydlenou vesmírnou stanici. V roce 2020 by podle vesmírného analytika a autora knihy ‚China in Space: The Great Leap Forward‘ Briana Harveyho měla vesmírná stanice Nebeský palác 2 překonat vědeckou kapacitu ISS, píše The Guardian.

New York Times píší, že podle prezidenta Xi Jinpinga by se měla Čína stát vesmírnou velmocí a spolu s civilními zájmy by čínský vesmírný program měl například vyvíjet i „protisatelitní“ střely a celkově pomáhat se státní bezpečností. Až do teď Čína vždy hájila tezi, že čínský vesmírný program má sloužit pouze k mírovým a vědeckým účelům.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *