Číňané si chtějí postavit svou Brasílii

Čínské úřady nařídily v noci na dnešek náhlé zmrazení prodeje majetku méně než 150 km jihozápadně od Pekingu. Omezení následovalo víkendové prohlášení centrální čínské vlády, která právě zde oznámila vybudovat na zelené louce zcela nové osídlení. Takzvaná Xiong’an New Area 雄安新区 by měla odlehčit demografickému i urbanizačnímu přetlaku v hlavním městě a v plánu je do ní přestěhovat také velkou část vládní a stranické administrativy z centra hlavního města.

Až bude projekt dokončen, měla by být nová metropole větší než současný Pekingu. Tento megadeveloperský projekt, který bude vzdálen asi sto kilometrů od centra Pekingu (jižně) i od Tianjinu (západně) by měl podle BBC zpočátku zabírat rozlohu 100 kilometrů čtverečních, přičemž je počítáno s rozšířením na 200 km² ve střednědobém a dokonce až na 2000 km² v dlouhodobém horizontu. Rozkládat by se měl na půdorysu tří současných okresů: Anxin 安新县, Rongcheng 容城县 a Xiong 雄县 a podle prohlášení vládních činitelů by se měl stát novým soupeřem speciálních ekonomických zón typu Shenzen nebo Pudong.

Také proto je mnoha komentátory i samotnými čínskými politiky popisován jako vlajková loď urbanistického rozvoje Číny pro 21. století. Zatímco totiž Shenzhen se stal trvalým pomníkem politiky ekonomických reforem Deng Xiaopinga  a šanghajský Pudong vybudoval Jiang Zemin jako svůj trvalý odkaz a doklad nové ekonomické role Číny v globálním světě, Xi Jinpingovi a jeho administrativě zatím podobný urabnistický pomník chybí. Tím by se měl stát právě Xiong’an.

Vedle záplavy nejrůznějších reakcí na čínských sociálních sítích vyvolalo vládní oznámení také závody realitních firem, developerů i jednotlivců o nákup pozemků a nemovitostí v nově vyhlášené strategické oblasti i v sousedních regionech. Ceny nemovitostí zde vyskočily přes noc, někdy i na několikanásobek původních cen. Proto také místní úřady ve spolupráci s centrální vládou přes noc uvalily na nákupy nemosvitostí v oblasti v úvodu zmíněné moratorium.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *