Filipínský prezident na návštěvě Číny zneklidnil USA svými výroky

Rodrigo Duterte započal oficiální návštěvu Číny v úterý, kdy byl na letišti přivítám ministrem zahraničí Wang Yim. „Čína je spřátelenou zemí a pouta mezi námi mají hluboké kořeny“, prohlásil při setkání s Xi Jinpingem. Filipínský prezident souhlasil s upřednostněním bilaterálních jednání před soudním řešením ve sporech o ostrovech v Jihočínském moři. Tento výrok je naprostým obratem od politiky předchozího prezidenta Benigna Aquina a je v rozporu s výsledkem soudu v Haagu. Navíc mluvčí filipínského ministerstva zahraničí uvedl, že žádná podobná jednání nebyla před prezidentovou návštěvou Číny v plánu.

Pokud však k jednáním dojde, USA ztratí možnost se v oblasti Jihočínského moře volně pohybovat. Vztahy Filipín a USA se od zvolení Duterteho značně ochladily. Poté co byl Američany kritizován za porušování lidských práv filipínský prezident přísahal vykázat americké vojáky ze země. V rozhovoru pro čínskou televizi CCTV uvedl, že „Filipíny nejsou ničí vazal, ale již dlouho nezávislá země“.

Přestože tato rétorika rozvířila diskuzi o roli USA v regionu, Duterte se prozatím ukázal jako nestálý a často měnící strany.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *