Firma blízká Trumpově administrativě buduje pro Čínu soukromou armádu

Bratr nové americké ministryně školství Betsy DeVos a blízký spolupracovník amerického prezidenta Donalda Trumpa pomáhá podle infromací serveru BuzzFeed Číně vytvořit soukromou armádu určenou k řešení delikátních operací. Jde o Erika Prince, 47letého vysloužilého příslušníka speciálních sil amerického námořnictva a zakladatele nechvalně proslulé žoldnéřské armády Blackwater. Ta se „proslavila“ zásahem na bagdádském náměstí Nisour v roce 2007, kde její zaměstnanci postříleli 17 nevinných lidí. Erik Prince celosvětově působící agenturu Blackwater v roce 2010 prodal a založil si novou vystupující pod názvem Frontier Services Group (FSG), která nabízí svým klientům „bezpečnostní a logistické služby“. Podle zdrojů citovaných v článku Arama Rostona na BuzzFeed, Princ ve svých aktivitách rozvíjených v Číně předpokládá výcvik a nasazení oddílů složených z vysloužilých vojáků Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA), kteří budou schopni chránit čínské ekonomické i politické strategické zájmy po celém světě, aniž by bylo nutné zapojit ČLOA samotnou. Jedním ze zmiňovaných využití je například ochrana čínského majetku a investic podél nově budovaných infrastruktur známých pod označením „Jedna stezka, jeden pás“ (v českém prostředí častěji „Nová hedvábná stezka“). Článek ale zmiňuje i její možné využití v národnostně neklidných oblastech ČLR jako je Xinjiang nebo Tibet.

Mluvčí FSG informace uváděné v článku důrazně popírá, navzdory tomu však v tiskové reakci na mediální zájem o činnost firmy v Číně uvádí, že se schyluje k otevření jedné operační a výcvikové základny v čínské provincii Yunnan a druhé v čínské autonomní oblasti Xinjiang. Služby FSG by však podle této zprávy „neměly zahrnovat ozbrojený personál ani jeho výcvik. Firma bude pouze prostřednictvím nevojenského personálu zajišťovat bezpečnostní a ochranné služby bez použití zbraní.“

V souvislosti s tímto prohlášením je nutné zmínit, že export vojenských služeb do Číny by byl podle amerického práva nezákonný.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *