Graffiti v Číně
— 30.3.2015Psaní po zdech má v Číně dlouhou tradici. „Ve dvacátých letech byly revoluční slogany a obrazy umisťovány do veřejných prostor, aby dále šířily komunistickou myšlenku. Během Kulturní revoluce Komunistická strana Číny psala propagandu v červených znacích na zdi v okolí.“ (BBC – viz odkazy) V dnešní době se z toho stala spíše zábava pro mladé lidi.
Než se budu věnovat nově vznikající mládežnické graffiti subkultuře, nelze nezmínit v Číně velice častý úkaz, který může být považován za zapomenutého předchůdce této aktivity. Jde o psaní po záchodových stěnách. Tato činnost je v Číně velice běžná, leč vědecky málo prozkoumaná.
V roce 2014 proběhl výzkum nápisů na pánských záchodcích. Ambicí zmíněné práce bylo shromáždit tyto svobodné a v necenzurované podobě prezentované zprávy z čínského světa a najít v nich převažující tematické rámce. Ze sesbíraných dat se zjistilo, že tyto myšlenky, zanechané dozajista velice rozmanitou komunitou, sestávají hlavně z inzerátů na anestetika, falešné peníze a zbraně. Dále se nápisy často věnují prostituci a (což je zajímavé) gay komunitě, která se nezdá být v Číně velice rozšířená či společensky přijímaná. Velká část příspěvků se také věnovala politice. Většina zpráv pak byla komentována a tyto „Zdi demokracie“, jak je autor nazývá, se tak staly sociálním médiem, skrze který mohl čínský záchodový disent komunikovat.
Jak se pro BBC vyjádřil umělec, který si říká Camel, „účelem není udělat město hezčím, chceme jen zkusit a říct něco naším vlastním stylem.“ Všeobjímající šeď, výrazná politizace a komercializace veřejného prostoru tak vedla mladé lidi ke graffiti. Oproti západnímu modelu v Číně tato komunita sestává hlavně ze studentů pocházejících ze střední třídy. Důvodem k tomu je vysoká cena plechovek s barvami a fakt, že chudší lidé by si nemohli dovolit zaplatit případné pokuty, které z této činnosti plynou. V současné době je graffiti v Číně nelegální. Na druhou stranu tito čínští umělci pracují většinou nerušeně za denního světla a tak dlouhou dobu, o které se jejím protějškům z Evropy ani nesnilo. Jejich největší obranou v tomto případě je fakt, že jich je velice málo a tento fenomén není po městě běžně rozšířený.
Zároveň se však mnoho graffiti nadšenců se ve svých pracích účelně vyhýbá politickým tématům a celkově jsou obezřetní ve svých námětech. Umělci také netagují nikde v blízkosti náměstí Tiananmen a pečlivě se vyhýbají vládním budovám. „Nedělám mnoho politických věcí, protože je to trochu nebezpečné“, řekl Scar pro BBC.
Za otce graffiti kultury v Pekingu se považuje Zhang Dali, v této komunitě nazývaný AK-47, který jako první vyrazil se sprejem v ruce do ulic. Jeho hlavním záměrem bylo přenést svoje umění ven, kde by mělo mnohem větší publikum. Této činnosti se věnoval mezi léty 1995 a 2007. Jeho „značkou“ byly tři vzory. Obrys lidské hlavy a dva nápisy: AK-47, který symolizuje násilí, a 18K, což je značka druhu zlata, která naopak odkazovala k ekonomii. Graffiti chápe jako protest a zároveň výzvu. Jeho označování za otce graffiti v Číně je zpochybňováno tím, že kolem sebe nevytvořil žádnou skupinu věnující se této aktivitě, se současnou pekingskou scénou nemá nic společného a nikdo na něj nenavazuje. Byl pouze prvním, kdo tuto uměleckou formu do hlavního města přinesl.
V Pekingu funguje v současné době hned několik skupin věnujících se graffiti. Jednou z prominentním je BJPZ (Beijing penzi), jejíž šéfem je Li Qiu Qiu. Je považován za vůdčí osobnost této subkultury. Celé komunita se pak soustřeďuje kolem obchodu 400ml v 798 Art Zone, který je jediným, kde se dají nakoupit spreje a jiné materiály potřebné k provozování graffiti.
Situace v Číně není pro graffiti tak růžová, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stát čas od času zasáhne a pak umělci nacházejí druhý den všechny své výtvory přemalované. Jak se například stalo se zdí na nemocnici čínsko-japonského přátelství, která byla v Pekingu jednou z prvních a nejznámějších. Stejný osud potkal oblíbenou zeď na ulici Mogashan v Šanghaji. Na začátku tohoto roku byla ve stejném městě kvůli bezpečnosti také odstraněna díla v části Jingan, která byla namalovaná na budovách určených ke stržení a přitahovala velkou pozornost obyvatel.
Odkazy
Dokument o čínské graffiti komunitě
http://movlocker.com/watch-spray-paint-beijing-online-free-movlocker.html
Stránky shromažďující čínské graffiti
http://graffitiinchina.tumblr.com/
Výzkum graffiti na čínských záchodech
http://wbchina.net/chinese-bathroom-graffiti-intro
Další zdroje
http://www.bbc.com/culture/story/20131206-the-great-scrawl-of-china
http://www.timeoutbeijing.com/features/Around_Town/24117/Beijings-Great-Wall-of-Graffiti.html
http://www.educationabroadnetwork.org/blog/walking-tour-street-art-district-of-beijing/
Napsat komentář