Jak Donald Trump hostil Xi Jinpinga a odstřeloval Sýrii

Historicky první setkání nového amerického prezidenta se svým politicky podstatně zkušenějším čínským protějškem přineslo podle Trumpa „ohromný pokrok“ (tremendous progress) ve vzájemných vztazích. Šéf Bílého domu, který během prezidentské kampaně na Čínu intenzivně útočil a i po vítězství ve volbách neustal ve svých ostrých výrocích zejména v oblastech politiky jedné Číny, obchodních vztahů či strategických zájmů obou velmocí v Jihočínském moři, se po dvoudenních rozhovorech s čínskou delegací shodl, že setkání umožnilo překonat řadu vzájemných rozporů.

Na programu měly být podle zdrojů z Washingtonu především obchodní a ekonomické vztahy a vypjatá vojenská situace na severokorejském poloostrově. Ve výsledku však bylo setkání a jeho původně naplánovaná agenda výrazně přehlušena americkým raketovým útokem v Sýrii, který se odehrál jen krátce po slavnostní večeři obou prezidentů v Trumpově luxusním floridském resortu Mar-a-Lago.

Podle amerických komentátorů rozhodně nešlo náhodné načasování. Někteří analytici to vysvětlují jako vzkaz Pekingu, že Spojené státy jsou schopny podobně silově řešit i problémy v Severní Koreji, pokud jim Čína nebude ochotna pomoci s diplomatickým řešením. Podrobnosti o průběhu či výsledcích jednání mezi oběma prezidenty a jejich diplomatickými sbory bohužel ani jedna strana dosud nezveřejnila.

 

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *