Komunistická strana Číny oslavila své 95. narozeniny

Čínská vládnoucí strana (中国共产党) dnes oslavila 95. výročí svého založení. K němu došlo v Šanghaji na začátku července roku 1921.

U příležitosti výročí proběhla celá řada vzpomínkových událostí a setkání. Tím pravděpodobně nejdůležitějším bylo včerejší shromáždění ve Velkém sále lidu 人民大会堂 v centru Pekingu, na kterém promluvil prezident Čínské lidové republiky a předseda Komunistické strany Číny Xi Jinping. V hodinovém projevu varoval Stranu před ztrátou mandátu, který od čínského lidu v minulosti obdržela. Tuto ztrátu by podle něj mohla zapříčinit korupce ve stranických řadách, které vyhlásil již krátce po svém nástupu do funkce nesmiřitelný boj. Varoval také před hrozbami přicházejícími zvějšku, které spatřuje zejména ve snahách o osamostatnění Taiwanu a dalších pokusech omezit čínskou svrchovanost nad oblastmi, které si ČLR nárokuje.

Pro cizince zajímající se o historii a současnost Komunistické strany Číny vytvořila státní televize CCTV při příležitosti výročí čtyři animovaná videa, která jim mají formou moderní infografiky odpovědět na otázky: Kdo jsou členové Strany? Jak se mohu do Strany zaregistrovat? a Mohou do Strany vstoupit i cizinci?  Poslední video pak podává vysvětlení konceptu Socialismu s čínskými rysy 中国特色社会主义 v 95 vteřinách:

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *