Lidové politické rádce vystřídají v sobotu všečínští lidoví zástupci

V Pekingu dnes zahajuje své každoroční setkání Čínské lidové politické poradní shromáždění 中国人民政治协商会议, na které v sobotu naváže výroční schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců 全国人民代表大会, tedy obdoby čínského parlamentu. Čínské lidové politické poradní shromáždění v okamžiku svého vzniku v roce 1949 zastávalo důležitou politickou roli hlavní organizace Jednotné fronty čínského lidu, v jejímž čele stála Komunistická strana Číny. V roce 1954 roli hlavního zákonodárného orgánu ČLR převzalo právě Všečínské shromáždění lidových zástupců a lidovým poradcům zůstala jen role nevládního poradního orgánu. Jeho úkolem od té doby je zastupovat na politickém kolbišti čínské národnostní menšiny, nekomunistické politické strany, lidové organizace, zástupce Hongkongu a Macaa, zahraniční Číňany atp.

Hlavními tématy tohoto vrcholného čínského politického „dvojshromáždění“ (两会) bude letos zpomalování ekonomiky, zhoršování stavu životního prostředí, zejména ovzduší ve velkých městech, bezpečnostní situace v Jihočínském moři a také nedávno oznámený plán restrukturalizace těžkého a těžebního průmyslu, který předpokládá propuštění až 6 miliónů zaměstnanců pracujících v těchto odvětvích. Důležitým tématem bude i plán 13. pětiletky, který by měl začít platit od podzimu roku 2016.

Ani od Čínského lidového politického poradního shromáždění, ani od schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců nelze očekávat nějaká zásadní překvapení či bouřlivé diskuse. Reálnou politickou moc a rozhodovací pravomoci drží pevně v rukou sedmičlený Stálý výbor politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny  中国共产党中央政治局常务委员会, v kterém má navíc v současnosti mimořádnou mocenskou pozici vybudovanou samotný předseda KS Číny a prezident ČLR Xi Jinping.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *