Liu Xiaobo byl propuštěn s finálním stádiem rakoviny jater

Uvězněný čínský laureát Nobelovy ceny míru a známý disident Liu Xiaobo 刘晓波 byl dnes podmíněně propuštěn kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Stalo se tak krátce poté, co byl ve vězení diagnostikován s pozdní fází rakoviny jater.

Pravděpodobně nejznámější současný čínský vězeň svědomí byl uvězněn v roce 2009 za „podněcování k podvracení státní moci“. O rok později se stal třetím člověkem v historii, který získal Nobelovu cenu za mír, zatímco byl vězněn vlastní vládou.

Nyní jedenašedesátiletý myslitel a literát, který do veřejného povědomí vstoupil jako jeden z vůdců studentských demonstrací z roku 1989, byl naposledy uvězněn za podporu Charty 08 (零八宪章 Lingba xianzhang), manifestace vyzývající k demokratické reformě v Číně (zde v českém překladu Olgy Lomové). Petici, inspirovanou československou Chartou 77, podepsaly tisíce lidí po celé zemi a jejich volání po rozsáhlých politických reformách vzbudilo značné obavy mezi příslušníky vládnoucí elity. Liu byl odsouzen na 11 let ve vězení, jeho literární dílo je v Číně zakázáno, jeho manželka a družka v jeho disidentském životě Liu Xia je od roku 2010 do dnešních dnů v domácím vězení.

Po devíti letech tvrdého žaláře se dnes Liu Xiaobo dostává na svobodu, je však smrtelně nemocen.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *