Mladičká asistentka lidskoprávního aktivisty po roce na svobodě

Mladá asistentka čínského obhájce lidských práv zadržená v rámci rozsáhlého zásahu proti skupině občansky aktivních právníků byla po roce propuštěna na kauci. Dvaceti čtyřletá Zhao Wei 赵威 byla dle oficiálních vyjádření tianjinské policie propuštěna na základě doznání svých zločinů a vzorného chování.  Zhao byla nejmladší drženou osobou z více než dvou stovek právníků a aktivistů, které spojoval tlak, který vyvíjeli na čínský stát legálními prostředky v rámci tzv. právního státu.

Na jejím mikroblogu se krátce po propuštění objevily smířlivé reakce na roční zadržení, které okamžitě někteří komentátoři označili za součást vynucené dohody, uzavřené s úřady: „Odpolední slunce je opravdu krásné. Je skvělé zase dýchat svobodně. Byl to v něčem dlouhý a v něčem krátký rok, v mé hlavě se honí spousta myšlenek. V tomto okamžiku chci ale poděkovat svým blízkým i policejním vyšetřovatelům, kteří mi poskytli neomezenou pomoc a projevili skutečnou účast.

Propuštění na kauci je v čínském právním systému poměrně neobvyklý jev, který signalizuje, že podezřelý bude i nadále pozorně sledován, ale nebude čelit soudu. Zhao byla asistentkou právníka Li Heping 李和平, jednoho z přibližně 12 lidí, kteří zůstávají po rok starém zátahu stále zadrženi a obviněni z podvracení státní bezpečnosti.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *