NGO v Číně přestupují z šedé zóny do rudé

Čínská vláda dnes legislativním kolečkem protlačila nový drakonický zákon, který stupňuje kontrolu zahraničních charitativních a nevládních organizací. Ten dává nově policii a dalším složkám ministerstva veřejné bezpečnosti rozsáhlé pravomoci k regulaci jejich činnosti a financování.

Nový zákon je poslední z řady opatření přijatých během vlády Xi Jinpinga, směřujících proti pronikání západních vlivů a myšlenek do čínské společnosti. Jejich hmatatelným výsledkem je série zásahů proti čínským lidsko-právním aktivistům, nezávislým médiím a proti občanské společnosti jako takové.
„Ministerstvo veřejné bezpečnosti a provinční policejní oddělení budou nově zodpovědné za registraci zahraničních nevládních organizací a za jejich regulaci. Zahraniční nevládní organizace působící v Číně bez oprávnění budou potrestány“, uvedla státní tisková agentura Xinhua ve stručném zprávě o tomto průlomovém zákonu.

Obsah schváleného zákona zatím nebyl zveřejněn. V jeho návrhu, který je znám již od podzimu minulého roku, se nicméně uvádí, že nevládky budou muset zveřejňovat své zdroje financování i na co finanční prostředky vynakládají.

Ani dosud nebyla práce zahraničních nevládních organizací v Číně snadná. Teď je ale čeká přímý policejní dohled. Bezpečnostní složky je budou moci vyslýchat, prohledávat byty a kanceláře a zabavovat spisy i vybavení. Nežádoucí skupiny mohou dát na černou listinu a působení jim úplně zakázat.

Zákon také jasně říká, že nevládní organizace nesmějí ohrozit národní bezpečnost země a její etnickou jednotu. Bude jim navíc celkově znemožněno angažovat se v komerčních a v politických aktivitách, i v aktivitách náboženských, zejména pak těch existujících mimo státem oficiálně povolený rámec (viz náš článek z pondělí tohoto týdne).

Podle článku The New York Times v Číně v současnosti působí na sedm tisíc nevládních organizací, které založili, řídí či financují cizinci, a kterých se budou změny v souvislosti s novým zákonem týkat. Jejich zájmy sahají od ochrany životního prostředí až po zaměstnanecká práva. Jejich budoucí osud je momentálně nejistý.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *