Nový čínský zábavní TV pořad „Rande naslepo“ ťal do živého

Nový televizní pořad „Rande naslepo“ 中国式相亲, kdy rodiče svým dětem vybírají partnery, se stal v Číně novodobým hitem. První díl se vysílal na Štědrý den a mezi diváky vyvolal vášnivé diskuze.

A co v pořadu uvidíte? Několik rodičů (popřípadě jiných rodinných příslušníků) pro své syny, kteří celou show sledují zpovzdálí, vybírají dívku dle svých přání a představ. Vybrané uchazečky ověnčené několika vysokoškolskými tituly tak zasypávají pouze dotazy, zda „umí domácí práce“ či jsou „připraveny rodit děti“ … současně zavrhnou čtyřicetiletou rozvedenou matku, která je dle jejich hodnocení vůbec nejméně vhodnou kandidátkou (pozn. v Číně jsou stále často rozvedené ženy považovány za tzv. poškozené zboží).

Na jedné straně některé kritické hlasy prohlašují, že se de facto jedná o obnovu již dávno přežitých dohodnutých sňatků. Jiní zase odkazují na kulturu tzv. přerostlých dětí, kterou ve své knize „Národ přerostlých dětí“ 巨婴国 popisuje psychoanalytik Wu Zhihong 武志红. Wu líčí psychické problémy Číňanů, jenž v dnešní moderní době způsobuje kolektivismus a slepá láska k rodičům. Dle něj se mentální věk u většiny dospělých Číňanů zastaví na úrovni šestiměsíčního kojence, což podle něj vysvětluje, proč se v dnešní době Číňané zaměřují především pouze sami na sebe.

Na straně druhé je pořad do určité míry progresivní: seznamuje nás ostatně se dvěma úspěšnými podnikatelkami či ženami s dokončeným vysokoškolským vzděláním a sama Jin Xing 金星, moderátorka pořadu „Rande naslepo“, která je v Číně velmi oblíbená, je transsexuál.

Tato „ujetá“ zábava tak spíše zobrazuje propastné rozdíly v žebříčku hodnot mezi mladší a starší generací týkající se oblasti vztahů a pohlaví. Příkladem může být rozdílný přístup k čtyřicetileté rozvedené mamince. Představitelé starší generace zastávající konzervativní hodnoty preferují pouze panny a rodičky. Mladší a otevřenější generace se naopak nebojí oponovat svým rodičům (třiadvacetiletý muž vzdoruje své matce a vybírá si „rozvedenou ženu“).

Některé Číňanky, které vyrostly v rozpolcené Číně (konzervatismus versus progresivita), nicméně dodávají, že je pro ně bolestivé pořad sledovat. Je totiž až příliš realistický – dichotomie se odráží nejen v TV show, ale i v reálném životě – mají být úspěšnými a nezávislými ženami či posluhovačkami v domácnosti?

 

 

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *