O nás

Přes zeď

Název online platformy přeszeď.cz vychází z čínského výrazu fānqiáng 翻墙, doslova „skákat/lézt přes zeď“, který je v soudobé čínštině používán pro obcházení tzv. „Velkého čínského firewallu“ za účelem hledání potřebných informací. Autoři a přispěvatelé platformy přeszeď.cz chápou tento proces svobodného získávání relevantních a komplexních informací jako nutný a prospěšný pro obě strany imaginárních i reálných zdí.

O čem píšeme

Oblast zájmu naší platformy je Čína, jejíž definice však není historicky ani politicky jednoduchá. Nesoustředíme se tak jen na Čínskou lidovou republiku se všemi etnicky a kulturně nečínskými oblastmi, které do svých hranic v současnosti zahrnuje, ale i na specifické politické entity jakými jsou Hongkong, Macao nebo dokonce Taiwan. Věnujeme se i enklávám Číňanů žijících mimo tradiční čínské oblasti (Singapur, čínské menšiny v zahraničí…) i obecně čínským vlivům v zahraničí, vztahům Číny se sousedy, její rolí v mezinárodních vztazích i širším souvislostem současného vývoje na Dálném východě či v jihovýchodní Asii. Tematicky se zaměřujeme na širokou paletu oblastí, zejména na dění v čínské společnosti, politiku, mezinárodní vztahy, ekonomiku, umění, média, urbanizaci, migraci, životní prostředí, náboženské a národnostní otázky, lidská práva, práva menšin, česko-čínské vztahy a souvislosti, historii, informační technologie a na mnohé další.

Spolek a krédo

Platforma Přeszeď je zcela nezávislou a otevřenou iniciativou, kterou provozuje občanské sdružení Přeszeď. Stanovy a přehled jeho členů naleznete zde (odkaz brzy doplníme). Články publikované na této online platformě vyjadřují primárně názory a stanoviska jejich autorů, kteří jsou vždy pod příspěvkem uvedeni. Přeszeď se jejich zveřejněním hlásí k zodpovědnosti za to, že jejich informace, názory či komentáře mají právo být veřejně publikovány a diskutovány. Kontaktovat nás můžete na [email protected] skrze naší facebookovou skupinu https://www.facebook.com/groups/preszed/

Přidejte se

Náš kolektiv je dynamickým týmem, který v současné době přijímá zájemce o spolupráci. Pokud se zajímáte o současnou Čínu nebo související problematiku a rádi byste na našich stránkách publikovali, neváhejte nás kontaktovat. Rozšiřujeme také náš redakční a organizační tým. Pokud máte chuť podílet se na provozu webu, organizaci kulturních a společenských akcí (převážně v Brně) a vůbec dobrovolnou práci v týmu lidí se společným zájem o čínskou společnost a dění v ní, ozvěte se nám.

Kontakt

Kontaktovat nás můžete na emailové adrese [email protected] nebo skrze naší facebookovou skupinu https://www.facebook.com/groups/preszed/. Těšíme se!