Pod kupolí – dokument, který hýbe Čínou

Víte, co je to PM 2.5? AQI?

Pokud ne, pravděpodobně jste nikdy nepobývali delší čas v Číně. Tam se totiž tyto dva pojmy vyskytují dennodenně, nikoli však v oficiálních médiích, ale v hovorech lidí.

A budou se objevovat více – tedy pokud se 200 milionů těch, kteří snímek viděli předtím, než byl čínskými autoritami zablokován (na youtube je zatím k dispozici), nerozhodne mlčet.

Dokument bývalé pracovnice CCTV, jež se dokonce dostal až do českých médií, o znečištění je plný čísel a grafů, jež jasně ukazují na příčinu problému – provázání soukromých společností se státními úřady, jež mají tyto společnosti kontrolovat a regulovat.

Přesto, že film (v čínském originále 穹顶之下, anglicky Under the Dome) nepřináší mnoho pozitivních momentů, na závěr dává naději a klade zodpovědnost na každého jednotlivce, jež může svým dílem přispět ke zlepšení situace.

PM 2.5 (anglicky Particulate matter, česky částice či nesprávně polétavý prach) je termín pro drobné částice prachu, zeminy, sazí a kouře ve vzduchu. Kvůli své malé velikosti mohou uvíznout v plicích a způsobovat zdravotní potíže.

AQI (anglicky Air Quality Index, česky index kvality vzduchu) je index pro zjišťování kvality vzduchu. Měřítko dosahuje hodnot od 0 po 500. Na pražském Smíchově byl například index v neděli večer 21.

 

O autorovi

Zuzana Pavloňová

Studentka Kulturních studií Číny, absolventka Business Chinese Language Programe na Shanghai University of Finance and Economics, momentálně studující tlumočnictví a překladatelství na Xiamen University. Baví jí cestování, jídlo (to zejména) a focení lustrů pro kamarády.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *