Pokles zahraničního obchodu

Celková hodnota vzájemného obchodu mezi pevninskou Čínou a Hongkongem (Zvláštní správní oblastí Hongkong) činila za první dva měsíce tohoto roku 39,3 miliard USD, jedná se o meziroční pokles o 10,5%. Dle statistiky čínského Ministerstva obchodu činil objem obchodu s Hongkogem 7,7% celkového zahraničního obchodu. Z pohledu pevninské Číny export do Honkongu poklesl o 13,1%, import však výrazně vzrostl a to o 78% meziročně.

Vzájemný obchod mezi pevninskou Čínou a Taiwanem dosáhl hodnoty 22,9 miliard USD za první dva měsíce tohoto roku, meziročně tak poklesl o 15,4%. Pevninská Čína exportovala v lednu a únoru 2016 na Taiwan zboží a služby v hodnotě 5,6 miliard dolarů, opačným směrem pak obchod dosáhl honoty 17,3 miliard USD. Taiwan je objemem mezi obchodními partnetry Číny na sedmém místě.

Během února poklesl celkový export Číny o 25,4% a import o 13,8%. Meziroční pokles měřený koncem února může být ovlivněn dny volna v rámci oslav lunárního nového roku a bude zajímavé sledovat, zda čísla za březen potvrdí klesající trend.

Údaje o mezinárodním obchodu jsou přispívají k pochybám o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Ekonomický růst v roce 2015 poklesl na 6,9%, zvýšilo ze zadlužení a ratingová agentura Moody’s varovala, že možná dojde ke snížení úvěrového ratingu Číny. Své rozhodnutí odůvodnila nejistotou spojenou se zaváděním reforem.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *