Právník obhajující kostely byl propuštěn z vazby

Právník Zhang Kai 张凯, který byl v srpnu 2015 zadržen v souvislosti s jeho poradenstvím kostelům ve Wenzhou, kterým hrozilo zrušení či sundání křížů, byl dnes propuštěn z vazby, informují The New York Times. Právník to sdělil na svém WeChatu:

„V bezpečí jsem se vrátil domů do Vnitřního Mongolska. Děkuji všem přátelům za jejich startost, péči a utěšování mé rodiny celou tu dobu. A děkuji policii ve Wenzhou, která se o mě celou dobu starala.“

V době, kdy byl zadržen, radil Zhang Kai kostelu ve Wenzhou a měl naplánovanou schůzku se zastupitelem amerického ministerstva zahraničí, na které měl hovořit o stavu svobody vyznání v Číně. Na tu už se ale nikdy nedostavil a byl obviněn z ohrožování státní bezpečnosti a organizace shromáždění za účelem narušování veřejného pořádku.

V únoru 2016 pak bylo odvysíláno video, na kterém se Zhang přiznává, že spolupracoval se zahraničními skupinami za účelem vyvolávat problémy spojené s náboženstvím. Říká také, že od organizace China Aid, křesťanské neziskovky prosazující svobodu vyznání a právní stát v Číně, obdržel za každý obhajovaný kostel finanční obnos, a že se snažil o změnu politického systému v Číně. Zástupci China Aid toto obvinění odmítají.

Tažení proti neziskovým organizacím a lidskoprávním právníkům začalo v Číně v červenci 2015, od té doby jich bylo zadrženo či alespoň vyslýcháno na tři sta.

 

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *