Před změnou klimatu varují už i čínští odborníci
— 22.3.2015Předseda čínského Národního výboru pro klima Zheng Guoguang (郑国光) dnes vystoupil v ojedinělém rozhovoru pro čínskou zpravodajskou agenturu Xinhua (新华社) a prezentoval názory, jež se neshodují s rétorikou čínské vlády k otázkám měnícího se klimatu, která ač jisté obavy přiznává, nikdy není takto konkrétní.
Zheng se nechal slyšet, že teplota v Číně stoupá více než jaký je světový průměr, což bude mít pro Čínu neblahé následky. Upozorňuje, že globální oteplování má přímý dopad na podnebí Číny a pokud nepřijde řádná reakce, způsobí tato změna v Číně přírodní katastrofy horší než doposud. Nebude se jednat jen o zhoršení ovzduší, ale dojde ke snížení úrodnosti plodin, degradaci půdy a změně říčních toků. Podle Zhenga lze také očekávat přímý dopad na čínské megalomanské projekty jako je přehrada Tři soutěsky, železnice spojující Čínu s Tibetem nebo říční projekt konstruovaný za účelem zavlažení severu Číny. Předseda Národního klimatického výboru tak volá po snížení emisí a propagaci myšlenek ochrany přírody a šetrného ekonomického rozvoje.
Čína jakožto největší producent skleníkových plynů spolu s USA, které jí v této oblasti ve srovnání s dalšími hlavními producenty emisí ponechávají jen malý náskok, budou hlavními aktéry dlouho očekávaného Summitu OSN o změnách klimatu, který se uskuteční v prosinci tohoto roku v Paříži. Obě země jsou původci zhruba jedné třetiny světové produkce skleníkových plynů. Pokud tak nebude jasná snaha o dohodu mezi těmito velmocemi, nebude možné prosadit změnu mezi dalšími velkými eminenty zplodin.
Konference se může zdát na hony vzdálená, politická i vědecká komunita se však obává fiaska, které přinesly výsledky posledního setkání o změně klimatu v roce 2009. Tehdy se státy dohodly na společném cíli nezvýšit světovou teplotu o více než 2 stupně Celsia, dohoda však nebyla oficiálně přijata nýbrž pouze formálně vzata na vědomí. K všeobecné radosti se loni v listopadu Čína a USA zúčastnily jednání týkajících se změny klimatu a dohodli se na několika bodech, které jsou ochotny podepsat na pařížském summitu.
Čína slíbila, že nejpozději v roce 2030 dosáhne vrcholu v produkci skleníkových plynů a 20% celkové produkce energie bude zajištěno jadernými elektrárnami a obnovitelnými zdroji. Nyní Čína převážnou část energie získává z uhelných elektráren, přičemž spotřeba uhlí v letech 2000 až 2010 v Číně rostla průměrně 9% za rok. Bohužel však nebyl stanoven přesný cíl na omezení emisí a mezi experty panuje shoda, že přestože se jedná o posun k lepšímu, není to řešení zdaleka dostačující. Podle Vyslance USA za změnu klimatu Todda Sterna však při jednání s Čínou nebyl patrný příklon ke změně data na rok 2020 ani 2025 a bohužel se ani jedna strana nezmínila o tom, jestli po dosažení vrcholu Čína plánuje emise snižovat.
Skutečnost, že tato jednání probíhají je sama o sobě dobrým znamením, že by nemuselo dojít ke stejné situaci jako v roce 2009. Zároveň však dosavadní, ač velkorysá, stanoviska zřejmě nebudou stačit k udržení současného klimatu. Doufejme tedy, že oficiální vyjádření Zheng Guoguanga je znamením, že Čína je ochotna účastnit se dalších jednání.
Diskuze
Dobrá debata o tom, k čemu se čínská vláda zavázala a jak to hodlá splnit, je v Sinice k Under the Dome: http://popupchinese.com/lessons/sinica/under-the-dome
Zmiňují například, že za velkou část znečištění může spalování nekvalitního uhlí (lignitu) bez adekvátní filtrace zplodin.
Ubude uhlí, přibude jádra?
http://www.financninoviny.cz/zpravy/cina-dala-zelenou-novemu-jadernemu-projektu-poprve-od-fukusimy/1191097