Premiér Sobotka včera završil svou týdenní návštěvu Číny

Během oficiální návštěvy trvající od 21. do 27. listopadu se Bohuslav Sobotka zúčastnil setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy ve městě Suzhou. Jednal s prezidentem i premiérem ČLR a se zástupci vlád Šanghaje, Pekingu a provincie Hebei. Hlavními prioritami celé cesty byl rozvoj spolupráce obou zemí v oblasti hospodářství, zdravotnictví cestovního ruchu, energetiky či průmyslu. Sobotka se svým početným doprovodem politiků a obchodníků navštívil například i šanghajský zenový Chrám nefritového buddhy 玉佛禅寺, výzkumné centrum technologické firmy Huawei 华为, kliniku tradiční čínské medicíny Shuguang 曙光医院, nebo prestižní Pekingskou univerzitu 北京大学, kde pronesl veřejnou přenášku a následně pohovořil se zde studujícími českými studenty.

28-11e  28-11

Na poslední den cesty připadlo vrcholné setkání předsedy vlády ČR s čínským protějškem Li Keqiangem. Bohuslav Sobotka k schůzce zveřejnil prohlášení na webu vlády České republiky: „S předsedou čínské vlády Li Keqiangem jsme diskutovali o úspěšném rozvoji česko-čínských vztahů, které získaly v posledních dvou letech mimořádnou dynamiku. Obě země intenzivně spolupracují v řadě oblastí, Čína u nás úspěšně expanduje v oblasti bankovnictví, daří se nám získávat řadu nových čínských investic, dosahujeme rekordního nárůstu čínských turistů, příští rok plánujeme zřídit již druhé přímé letecké spojení s Čínou, tentokrát na ose Praha – Šanghaj. ČR má potenciál stát se dopravním i finančním centrem Číny pro střední a východní Evropu. Dnes jsme projednali spolupráci v dalších konkrétních projektech, ať už jde o vytvoření společného fondu obou zemí pro inovativní projekty, vědu a výzkum, prohloubení spolupráce ve sportu či dokončení projektu uznávání vysokoškolských titulů i výměnu studentů.S premiérem Li Kche-čchiangem jsme diskutovali také o změnách, ke kterým v Číně dochází a které jsem podpořil, zejména snahu čínské vlády o zlepšování životního prostředí, boj proti korupci nebo zavádění právního státu, které by podle mého názoru mělo být spojeno s garancí lidských práv. Shodli jsme se rovněž na nutnosti společného postupu mezinárodního společenství v boji proti terorismu s tím, že je potřeba prostřednictvím politických jednání dosáhnout mírového řešení v Sýrii.“

Důležitým tématem návštěvy se alespoň pro česká média stala i otázka nedostatku osob, které se jsou schopny zajišťovat kontakt mezi českou a čínskou stranou. „Pokud bychom chtěli do budoucna rozvíjet další vztahy, potřebujeme více studentů, kteří budou umět čínsky. Tady si myslím, že by vláda mohla vyvinout určitou iniciativu a domluvit se se soukromým sektorem, aby sponzoroval výuku čínštiny a stipendia pro studenty přímo tady v Číně,“ komentoval tuto problematiku pro časopis Týden český premiér.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *