Přísnější pravidla kontroly náboženského života občanů ČLR

Větší dohled na financování náboženských skupin, přísnější kontrola studentů vyjíždějících za teologickým vzděláním do ciziny, nebo přísné finanční postihy pro jedince poskytující pronájem prostor neregistrovaným náboženským aktivitám. Ale také nové regule chránící svatá místa před komercionalizací, nebo lepší podmínky pro náboženské organizace angažující se v charitativní práci. To vše přináší nově vypracovaný soubor právních předpisů, které po více než deseti letech vnáší zásadní změny do vztahu státu k nábožensky aktivní části čínské společnosti. Hlavními rysy nově definovaného vztahu jsou dle novináře Iana Johnsona přísnější dohled ale zároveň i větší transparentnost.

Nově předpisy stanovují, že náboženství nesmí poškodit národní bezpečnost, což je velmi vágně vymezený koncept, který může posloužit čínskému státu zejména vůči jakýmkoliv nežádoucím vazbám domácích náboženských komunit směrem za hranice.

Nové předpisy navazují na přijetí zákona o nevládních organizacích, které podobně zpřísnily finanční kontroly skupin angažující se ve vzniku čínské občanské společnosti a podobně také omezují jejich kontakty do zahraničí. Jsou také pokračováním agresivní kampaně omezující křesťanské aktivity v oblasti jihovýchodního pobřeží Číny (Fujian, Zhejiang), symbolizované strháváním křížů z tamních kostelů.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *