Protikorupční seriálový hit Ve jménu lidu

Nový čínský televizní seriál Ve jménu lidu (Renmin de mingyi 人民的名义) vzbudil velikou pozornost domácích diváků i zahraničních médií. Ty jej přirovnávají k americkému seriálu House of Cards, vykreslujícímu prohnilost a oportunismus nejvyších pater amerického politického systému.

Děj seriálu Ve jménu lidu je vystaven kolem fiktivních mocenských her uvnitř vládnoucí komunistické strany, přičemž se pokouší věrně vykreslit životní styl vysokých státních a stranických úředníků, včetně jejich nejrůznějších selhání, zpronevěr a korupčního chování. Zásadním rozdílem oproti zmíněnému americkému seriálovému protějšku je však celkové vyznění kritiky systému, kde v případě nového čínského seriálového hitu dominuje jednoznačná podpora protikorupční kampaně současného čínského prezidenta Xi Jinpinga vedená jeho politickým klíčovým spojencem Wang Qishanem.

Spíše než kritické zhodnocení čínské společnosti a jejích politických elit ze strany čínského filmového a televizního průmyslu jde tedy spíše o součást politického boje či strategických příprav na 19. kongres Komunistické strany Číny, který se uskuteční letos na podzim. V seriálu jsou vedle jednoznačné podpory Xiovi protikorupční politiky jasně čitelné i zdroje a předobrazy záporných postav a jevů. Vyobrazení mocenských skupin uvnitř systému jasně odkazují na různé stranické frakce kolem bývalého předsedy a prezidenta Hu Jintaa i konkrétní jemu blízké dnes již padlé stranické osobnosti jako byl jeho sekretář Ling Jihua, náměstek ministra energetiky Wei Pengyuan či bývalý člen Stálého výboru Politbyra Zhou Yongkang, kdysi jeden z nejmocnějších mužů v zemi.

Tomu nasvědčuje i přiznaná podpora zobrazování korupčního chování a proti-korupčních aktivit v čínském politickém systému ze strany zodpovědných úřadů, jako je například Státní úřad pro média, nakladatelskou činnost, rozhlas, film a televizi (国家广播电影电视总局), který přitom donedávna podobná témata zapovídal.

 

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *