Rusko-čínská námořní cvičení ve sporné oblasti dnes začínají

Osmidenní cvičení se bude ode dneška konat ve vodách Jihočínského moře. Napětí v této oblasti znatelně narůstá, také kvůli rozhodnutí haagského Stálého rozhodčího soudu z letošního července o sporném vlastnictví zdejších ostrovů (více v tomto článku).

Během cvičení „Joint Sea 2016“ se předvedou například proti-ponorková loď Admiral Tribus, výsadková loď Peresvet nebo vlečný člun Alatau. Podle expertů složení ruské flotily ukazuje na nácvik vyloďování. Flotila nezahrnuje žádné ponorky ani nejnovější válečné lodě, což experti připisují snaze Ruska zachovat diplomatickou rovnováhu mezi Vietnamem (kam Rusko právě ponorky, fregaty a další vojenskou výzbroj dováží) a Čínou.

Tato akce je již sedmým společným drilem, které Rusko a Čína pořádají od roku 2005. V loňském roce se konaly dvě cvičení – jedno v Japonském a druhé ve Středozemním moři.

Přestože si Rusko doposud ve sporu Jihočínského moře zachovávalo neutralitu, během summitu G20 v Hangzhou se prezident Putin přikláněl k čínskému bojkotu rozhodnutí haagského soudu a podpořil názor čínského lídra Xi Jinpinga, který oponuje zasahování třetích stran (zde zejména USA) do sporu.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *