Severokorejská jaderná krize stále trvá

Atomová krize na korejském poloostrově stále nepolevuje. Podle šéfredaktora listu South China Morning Post, Wang Xiangweie je status quo, kterého se zatím podařilo dosáhnout, tím nejhorším možným řešením. Čína by se podle něj měla poučit a začít aktivněji řešit nastalou krizi ve spolupráci z USA.

The Guardian píše, že krize, především mezi USA a KLDR, se prohloubila zejména poté, co americký viceprezident Mike Pence ujistil Japonsko, že Washington bude úzce spolupracovat se svými spojenci v regionu k dosažení mírového řešení krize a odstranění jaderné hrozby na Korejském poloostrově. Pence se setkal s japonským premiérem Shinzo Abem a společně znovu vyzvali ČLR, aby hrála větší roli při zklidňování jaderných válečných ambicí KLDR.

Krize se podle The Guardian prohloubila i poté, co Pence prohlásil, že po 25 letech napětí na korejském poloostrově je trpělivost Spojených států u konce a prezident Donald Trump k tomu dodal, že by se KLDR měla začít chovat lépe.

The Guardian také citoval čínského ministr zahraničí Wang Yi, podle kterého USA skutečně usilují o zmírnění existujícího napětí a to prostřednictvím dialogu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ovšem v pondělí v Moskvě novinářům sdělil, že doufá, že nedojde k jednostranným jednáním, jakých jsme mohli být nedávno ze strany USA svědkem v Sýrii a dodal, že doufá v to, že se USA začnou opět řídit linií, kterou Donald Trump opakovaně vyhalšoval během své předvolební kampaně.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *