Spojené státy bojují proti levné čínské oceli

Americké ministerstvo obchodu dnes v noci oznámilo, že s konečnou platností uvaluje antisubvenční clo na dovoz ocele z Čínské lidové republiky ve výši až 450%, které nahradí přibližně poloviční cla zavedená v prosinci minulého roku. Čína zareagovala obviněním, že USA tímto postupem brání volnému obchodu.

26-5a

Obchodní napětí v ocelářském odvětví se v posledních měsících nebývale stupňuje. Firmy z Evropy a Spojených států tvrdí, že Čína deformuje světové ceny, když se kvůli zpomalování domácí poptávky pokouší prodat svou nadprodukci v zahraničí za dumpingové ceny. Čína tato obvinění odmítá a poukazuje na své nižší výrobní náklady a vyšší efektivitu práce oproti svým zahraničním konkurentů. Přesto před časem slíbila snížit v příštích pěti letech výroby ocele o 150 milionů tun ročně. Minulý týden však Peking nečekaně oznámil, že s plánem daňových slev pro ocelárny nadále počítá kvůli restrukturalizaci celého sektoru. Více než polovina velkých čínských oceláren byla totiž loni ztrátová.

USA nebojují svou ocelářskou bitvu jen s Čínou, ve stejné chvíli zavedly antidumpingová cla ve výši 3-92% také na producenty ocele z Taiwanu, Jižní Koreje, Indie či Itálie.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *