Středoškolští studenti v boji o vysokoškolské vzdělání

Dvoudenní přijímací zkoušky na vysoké školy gaokao 高考 (celým názvem Národní přijímací zkoušky k vyššímu vzdělání 普通高等学校招生全国统一考试) odstartovaly tuto středu. Z 9,4 miliónů studentů, kteří se jich účastní se na vysoké školy dostane 3,72 miliónů. Toto číslo je oproti roku 2016 mírně větší, pořád však dokazuje enormní tlak, jež je na středoškoláky vyvíjen. Většina populace Číny vidí tuto zkoušku jako obrovskou příležitost k lepšímu vzdělání, zaměstnání a tedy životu. Podle některých studentů je nutné se začít připravovat minimálně rok předem, s podrobným plánem a denní přípravou začínající v 7 hodin ráno a končící v 10 hodin večer. Jiní studenti naopak tvrdí, že čas před zkouškami byl nejšťastnější v jejich životě, díky výhodám, které měli (například nemuseli vstávat na ranní rozcvičku).

Kvůli různě početným populacím v různých čínských provinciích platí taká různá pravidla pro přijetí: například student z provincie Ningxia se skóre nižším o 50 bodů než student z provincie Henan se může dostat na stejnou univerzitu.

Zkoušky obsahují 4 předměty – 3 povinné (čínštinu, matematiku a angličtinu) a jeden volitelný (biologie, chemie, historie, atd.), jehož nabídka se liší v každé provincii.

Pár otázek ze zkoušky si můžete vyzkoušet zde.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *