Su Ťij včera zahájila návštěvu Pekingu, vyjedná most či nemocnice

Barmská politička, držitelka Nobelovy ceny za mír včera dorazila do Pekingu. Na pětidenní návštěvě se setká jak s prezidentem Xi Jinpingem, tak premiérem Li Keqiangem. S tím by se měla sejít dnes odpoledne; ráno již proběhlo setkání Su Ťij a čínského ministra zahraničí Wang Yiho.

Podle zástupkyně generálního ředitele zahraničních věcí Aye Aye Soe je pětidenní návštěva zaměřená na budování lepších vztahů mezi oběma zeměmi. Zástupkyně také zmínila projekt přehrady, který byl financován čínskou stranou, ale jehož konstrukce byla zastavena v roce 2011 po protestech veřejnosti.

Podle agentury Reuters bude podepsána dohoda o výstavbě dvou nemocnic a mostu. Nemocnice by měly být zbudovány ve dvou největších myanmarských městech Yangon a Mandalay. Most zlepšující dopravu mezi zeměmi se plánuje v severovýchodním městě Kunlong, 32 kilometrů od hranic. Detaily o financování a časovém plánu však prozatím nejsou k dispozici.

Právě tento severovýchodní region je blízký k regionu Kokang, kde se minulý rok střetla rebelská skupina etnických Číňanů a myanmarská armáda. Někteří myanmarští úředníci obviňují Čínu ze zásobování rebelů zbraněmi.

Návštěva Číny je pro Su Ťij prvním zahraničním výjezdem, jakožto lídra Myanmaru po vyhraných listopadových volbách. Nicméně kvůli ústavním komplikacím bude pro političku vytvořena nová pozice státní poradkyně; funkce by měly odpovídat pozici premiérky.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *