Taiwan má svou první prezidentku

V dnešních prezidentských volbách konaných v Čínské republice na Taiwanu (中華民國) zvítězila dle očekávání a s velkým náskokem kandidátka opoziční DPP – Demokratické pokrokové strany (民主進步黨) Tsai Ing-wen 蔡英文, která s 56 procenty hlasů porazila kandidáta dosud vládnoucího Kuomintangu 國民黨 Erica Chu 朱立倫 (31% hlasů) i stálici politické scény Jamese Soonga 宋楚瑜 (13% hlasů) z První lidové strany (親民黨).

16-1b

Zatímco úřad prezidenta už jednou původem opoziční  Demokratická pokroková strana získala a to hned na dvě funkční období v osobě Chen Shui-biana 陳水扁 (2000-2008), teprve dnes si může poprvé v historii připsat také zisk parlamentní většiny. V souběžně konaných volbách do „Legislativního dvora“ (立法院) totiž strana budoucí taiwanské prezidentky vyhrála se ziskem 44 procent hlasů, opět před Kuomintangem, pro který hlasovalo jen 27 procent voličů. DPP takl obsadí 69 z celkových 113 křesel, Kuomintang bude zastupovat jen 32 poslanců.

Budoucí taiwanská prezidentka, devětapadesátiletá dcera úspěšného taiwanského podnikatele, je jedním z jeho 11 dětí. Ekonomické a právnické vzdělání získala na univerzitách v New Yorku i v Londýně a dlouho se pohybovala v akademické sféře. Od roku 2008 je předsedkyní DPP, přičemž o prezidentský úřad již jednou neúspěšně bojovala se současným prezidentem Ma Ying-jeouem 馬英九, který bude z úřadu odstupovat letos v květnu. Jeho popularita je nyní na historickém minimu, čímž výrazně přispěl k porážce svého spolustraníka, předsedy Kuomintangu Jamese Chu, který obratem na vedení strany rezignoval.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *