Trump se kvůli severokorejské hrozbě odvrací od Taiwanu

Americký prezident Donald Trump ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že další telefonát s taiwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen by v současné napjaté situace kolem Severní Koreje raději neriskoval. Nechtěl by si totiž rozzlobit nejdůležitějšího strategického partnera, který se společně s USA pokouší severokorejskou atomovou hrozbu řešit. Jde pochopitelně o Čínskou lidovou republiku a její politickou reprezentaci, kterou rozlítil bezprecedentní telefonát mezi Trumpem a Tsai z prosince loňského roku. K němu došlo předtím, než již nově zvolený americký prezident převzal úřad po Baracku Obamovi. Trump přitom ještě nedávno prohlásil, že druhý telefonát na nejdůležitější taiwanské telefonní číslo je teoreticky možný i v situaci, kdy již sedí v Bílém domě. V aktuálním interview to však zpochybnil, a dodal, že by před takovým krokem jistě svůj postup konzultoval se svým čínským protějškem, Xi Jinpingem

„Mým problémem je, že mezi mnou a prezidentem Xim vzniknul velmi úzký osobní vztah,“ řekl Trump doslova a jedním dechem pochválil čínského vůdce za jeho nasazení při řešení aktuální severokorejské krize. Již delší dobu můžeme sledovat, že Trump opouští svou původní bojovnou proti-čínskou rétoriku ve prospěch kooperativnějšího přístupu, kdy hledá a doufá v pomoc Pekingu. Jde totiž o jediného hráče v regionu, který má páky k tlaku na svého stále méně spolehlivého souseda a spojence. Trump například na začátku tohoto měsíce odvolal slib ze své volební kampaně, označit Čínu za manipulátora se svou měnou.

Taiwanský prezidentský úřad v reakci na Trumpova slova dnes prohlásil, že prezidentka Tsai nemá aktuálně v úmyslu zopakovat telefonický rozhovor se svým americkým protějškem. „Chápeme, že Spojené státy mají nyní jiné priority při řešení klíčových regionálních záležitostí,“ uvedla podle agentury Bloomberg taiwanská prezidentská kancelář.

Americký prezident aktuální situaci v rozhovoru pro Reuters vyhodnotil jako velmi vážnou. Podle jeho slov vážně hrozí zcela zásadní vojenský konflikt se Severní Koreou, kvůli jejímu akcelerujícímu programu v oblasti jaderných zbraní a balistických raket. Čína ve stejný moment vydala prohlášení, že situace na Korejském poloostrově by se teoreticky skutečně mohla vyhrotit, a nebo se dokonce vymknout kontrole.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *