Školské úřady v Xinjiangu zahajují tažení proti ujgurskému jazyku

Koncem června vydal Odbor školství v provincii Hotan 和田 (čínsky Heitan) pětibodovou směrnici, která zakazuje výuku na základních školách v ujgurském jazyce. Informovala o tom přinesla na konci minulého týdne agentura Radio Free Asia. Argumentem této směrnice je tvrzení, že v xinjiangských školách je nutné trvat na zákonem stanovené „plné popularizaci společného národního jazyka a jednotného systému písma“.

Tuto politiku přitom úřady i vydané dokumenty obhajují zcela paradoxně zákony definovanou a státními orgány prosazovanou politikou „dvojjazyčného vzdělávání“. Úvaha čínských úřadů je taková, že vzhledem k nízké popularitě standardní čínštiny (普通话 putonghua) mezi místním obyvatelstvem je jediným logickým východiskem zákaz používání jeho rodného jazyka, tedy ujgurštiny, jako jednoho z vyučovacích jazyků na základních školách.

Nově vydaná směrnice přitom zakazuje školám používání ujgurského jazyka vedle výuky také v ostatních kolektivních aktivitách i v řídících činnostech a úředním styku uvnitř vzdělávacího systému. Až se děti na podzim vrátí do škol, setkají se s povinnou výukou výhradně v standardní čínštině nejen na základním a středním stupni vzdělávacího systému, ale dokonce i v předškolní výchově.

Tato drakonická opatření, která vychází z instrukcí z centrálních státních úřadů a které budou muset brzy následovat i ostatní prefektury ujgurské autonomní oblasti Xinjiang, jsou bohužel očekávaným důsledkem agresivní asimilační politiky státu v etnicky a národnostně neklidné oblasti na severozápadě Čínské lidové republiky. V posledních letech dochází v regionu k násilným  střetům, které čínská vláda připisuje islamistickým militantům a separatistům. Mnozí pozorovatelé však argumentují, že nepokoje jsou spíše reakcí na represivní politiku státu (omezování náboženských a etnických svobod, omezování lidských práv, ekonomické vykořisťování domácí populace) a tvrdí, že nová opatření mohou naopak dotlačit ještě větší počet Ujgurů k podpoře náboženského extremismu a etnického separatismu.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *