V Tibetu se slaví a bourá

Podle informací státní agentury Xinhua zahájil včera Čínou dosazený pančhenlama čtyřdenní rituál Kálačakra, který se poprvé po padesáti letech bude odehrávat v Tibetské autonomní oblasti. Dvacetišestiletý buddhistický mnich Gjacchän Norba, kterého čínská administrativa dosadila na pozici druhého nejvýznamnějšího duchovního vůdce dominantní tibetské buddhistické školy Gelugpa, nahradil dalajlamou v roce 1995 nalezeného znovuzrozence 11. pančhenlamy Gendün Čhökji Ňimu. Ten byl čínskými úřady zatčen a od té doby o něm není nic známo. Rituál Kalačakra je velmi důležitý pro současné vyznavače tibetského buddhismu v Tibetu i mimo něj a jen současný 14. dalajlama Tändzin Gjamccho jich od svého posledního realizovaného na území Tibetu (1956 ve svém Lhaském sídle Norbulinka) provedl po celém světě přes třicet, naposledy před dvěma lety v indickém Ladaku. Ten aktuální, Čínou legitimizovaný a čínským pančhenlamou ceremonovaný, bude probíhat až do neděle v klášteře Tašilhüpo nedaleko Žikace. Rituálu se mají kromě místních mnichů a mnichů z kláštera Labrang (v provincii Gansu) mají povinně účastnit i dva zástupci každé tibetské domácnosti z okolí kláštera.

Ve stejný okamžik přichází ze sichuanské části Tibetu zprávy o úřady vynucené demolici jiného velmi zajímavého duchovního centra tibetského buddhismu. Jedná se o akademii Larung Gar, ležící v okrese Serta v prefektuře Kardze. Tu v roce 1980 založil v neobydleném údolí mnich Jigme Phüntshog z tibetské buddhistické školy Ňingmapa, a která dnes slouží jako nekonfesní vzdělávací instituce pro více než 40 000 mnichů, mnišek i laiků nejen z Tibetu – údolí Larung se stalo přechodným domovem také mnoha následovníkům Buddhovy cesty z etnicky čínských oblastí země i ze zahraničí.

K demolicím, které mají aktuálně zredukovat počet členů larungské buddhistické komunity na úřady povolených pět tisíc přitom došlo již v krátké historii akademie několikrát. Nejvýraznější byl pokus o vyklizení osady v roce 2001, kdy byl počet usazených buddhistických studentů drasticky zredukován na pouhých 1 400 osob. O patnáct let později, po ztřicetinásobení místní komunity, se čínské úřady rozhodli zasáhnout znovu.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *