Video: Pekingská kachní hostina

Určitě jste všichni slyšeli o slavné pochoutce čínské (císařské) kuchyně  zvané Pekinská kachna (北京烤鸭 Běijīng kǎoyā). Ne všichni ale asi víte, jak taková pravá kachní hostina (全鸭 quányāyàn) vypadá. Adam Dušek jednu takovou typickou lidovou kachní hostinu v Pekingu v roce 2011 nafotil a po čtyřech letech z ní vyrobil zajímavé timelaps video. Pod videem naleznete obrázkový slovníček základních pojmů.


Obrázkový slovník základních pojmů:

things-to-do-in-beijing-4
Vchod do typické restaurace specializující se na Pekingskou kachnu v starém pekingském hutongu (胡同 = původní pekingská zástavba). Zde kachní reastaurace Li Qun (利群烤鸭店) nedaleko náměstí Tian’anmen. Dnes již pravděpodobně stržená.

pecking-duck2  chef-cutting-peking-duck-chinese-restaurant-39121137
Kachna se potře několika vrstvami marinády z maltózy (sladový cukr) a peče se zavěšená za krk v peci na otevřeném ohni. Hotová kachna se obsluhou naporcuje na stole před hosty na malé kousky. Ořezávají se jen masité kousky z prsou a stehen a opečená kůže s bohatým podkožním tukem.

Cucumbers-and-Scallions1  200911242321326161  images
Porce kachního masa se balí spolu s pružky jarní cibulky a salátové okurky do malých „jarních“ palačinek (春饼 chūnbǐng) a dochucují se sladkou omáčkou ze sójových bobů (甜面酱 tiánmiànjiàng).

bj6  7356793880_c92d1e7aed
Kosti se zbytky masa se hostům předkládají jako polévka dochucená a doplněná zeleninou a tofu. Jiným způsobem úpravy je jejich prukdé osmažení v pálivé omáčce.

52539   W020091230314677034254  cup-of-jiu
Na zapíjení pekingské kachny je ideální místní pivo Yanjing (燕京啤酒)  a populární severočínská pálenka erguotou (二锅头) vyráběná z čiroku (高粱 gāoliang). Nejlépe od lokálního výrobce se značkou Rudá hvězda (红星). Pivo i pálenka se pijí ze stejně velikých sklenic o objemu cca 2 dcl (přibližně jako česká sklenice od hořčice).

O autorovi

Pavel Šindelář

Vzděláním etnolog a religionista se zájmem o dění v současné čínské společnosti. Povoláním vedoucí oddělení propagandy na Centru jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity. Filmový gurmán a zakladatel cyklu Kino Asia. Otec dvou dětí, syn dvou rodičů, vítěz legendární soutěže v pojídání čínských plněných knedlíčků jiaozi v roce 2005 na Chengchi university v Taipeii.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *