Všimli jste si voleb v Číně?

V Číně včera na mnoha místech probíhaly volby do lokálních a městských úrovní Všečínského shromáždění lidových zástupců (Quanguo renmin daibiao dahui 全国人民代表大会).

Přes nasazení našeho zpravodaje v terénu, konkrétně ve volebním okrsku v Xiamenu, a jeho dobrému napojení na lokální zdroje, se nám nepodařilo o průběhu tamních voleb zjistit nic konkrétnějšího. Poslední zprávy zněly: „Na volby se vyptávám spolužáků, ale mlčí jako zabití…. Zkusím zjistit něco dalšího, ale informace, co jsme k tomu měli ve wechatové skupině mi spolužáci blokli. To jsou alespoň mladí pionýři!“

Jednou za pět let dostávají čínští občané ve věku od 18 let šanci volit místní zástupce pro lidové kongresy na úrovni okresů 县, městských částí (shi xiaqu 市辖区), měst (镇 zhen), a obcí (xiang). Jde o nejnižší příčky na žebříčku čínské mocenské struktury. Tito přímo zvolení zástupci poté volí zástupce na úrovni provincií (sheng 省) a municipalit (zhixiashi 直辖市). Ti následně zvolí 2987 zástupců nejvyššího čínského voleného tělesa země – Všečínského shromáždění lidových zástupců. Jde o největší světový volební systém z hlediska počtu voličů – volebním právem zde disponuje přibližně 900 milionů osob – zároveň ale i jeden z nejméně transparentních a nejméně informačně pokrytých.

Náročné oficiálně není ani ucházet se o hlasy voličů, neboť ke kandidatuře podle zákona stačí, aby nezávislý kandidát získal doporučení deseti voličů. Jak je však tento systém reálně nastaven, přibližují příběhy konkrétních nestranických kandidátů, které v uplynulých dnech přinesly články New York Times, Washington Post nebo The Economist.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *