Xi Jinping navštívil Aljašku

Xi Jinping udělal nečekanou zastávku při návratu z ostře sledované první prezidentské návštěvy USA od uvedení Donalda Trumpa do nejvyššího amerického úřadu. Při mezipřistání v Anchorage, největším městě amerického státu Aljaška si čínský prezident dopřál půldenní zastávku, během které ho doprovázel místní guvernér Billem Walker. Prezidentská motorová kolona si udělala vyjížďku k oblíbenému turistickému cíli Beluga Point (mimořádně romantické místo s údajně druhým největším přílivem na světě, kde lze v jeho vlnách sledovat běluhy, jak se ženou za potravou, kterou příliv nahání do zálivu), aby se následně vrátila do Anchorage na společnou rybí večeři s guvernérem.

Užívání si mořské výhledů a ochutnávání mořských pochoutek však nebylo hlavním smyslem dopředu utajované nejvyšší čínské návštěvy amerického státu Aljaška. Pro něj je totiž Čína nejdůležitějším exportním trhem, zejména v oblasti těžby nerostných surovin, energetiky, ale také rybolovu. Návštěva tak byla interpretována i jako důkaz rozsahu čínských strategických zájmů a ambicí v regionu.

Walker uvedl, že více něž polovinu z celkového aljašského vývozu ryb a mořských potravinových produktů v celkové hodnotě 1,2 miliardy amerických dolarů směřovalo loni právě do Číny a k tomu dodal, že aljašské zásoby zkapalněného zemního plynu by mohly pokrýt čínskou spotřebu této suroviny minimálně pro období jedné čínské generace.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *