Xi Jinping: Strana musí zůstat marxisticko-ateistická

Na víkendové stranické konferenci o správě náboženských záležitostí v čínské společnosti varoval prezident ČLR a předseda Komunistické strany Číny Xi Jinping své spolustraníky před infiltrací společnosti náboženskými vlivy ze zámoří“ a vyzval je k její ochraně proti ideologii náboženských extremistů.“

Vládnoucí Komunistická strana prohlašuje, že chrání svobodu náboženského vyznání v zemi, která je navíc zakotvena v čínské ústavě. Zároveň se ale prostřednictvím státních a stranických orgánů pokouší držet na uzdě veškeré náboženské aktivity v zemi a umožňuje fungovaní pouze oficiálně uznaným náboženským institucím. Že se jim to ne vždy daří, dokládá mimo jiné rostoucí napětí mezi státními úřady a komunitou neregistrovaných křesťanských církví nebo náboženský neklid v etnicky nečínských oblastech jako je Xinjiang nebo Tibet.

Hrozivá je pro stranické ideology zejména situace v čínské křesťanské komunitě, kde momentálně nejvíce viditelným je souboj o umisťování křížů na kostely a křesťanská shromaždiště. Ten momentálně hoří zejména v provincii Zhejiang a Fujian. Jeho nejnovější obětí je žena henanského protestantského pastora Ding Cuimei, která byla během protestu proti demolici nelegálního kostela 14. dubna pohřbena zasahujícími dělníky zaživa.

Yang Fenggang, expert na náboženství z americké Purdue University, přitom předpovídá, že při zachování současného tempa by Čína mohla být domovem nejpočetnější křesťaskou zemí již v roce 2030 s 247 miliony věřících. Vzhledem k tomu, že Komunistická stran Číny má v současné době pouze 88 milionů členů, je snadné pochopit, proč se by se měly mít stranické kádry na pozoru a proč bil jejich vůdce na víkendovém setkání na poplach.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *