Xi v Hongkongu kreslí tenkou červenou linii

Čínský prezident Xi Jinping, který je aktuálně na své historicky první oficiální návštěvě tzv. Zvláštní správní oblast varoval dnes  hongkongské mládežnické demokratické hnutí, aby nepřekročilo Čínou vytyčenou červenou linii. Toto relativně výhružné prohlášení zaznělo z prezidentových úst v ostře sledovaném projevu k 20. výročí předání Hongkongu Číně. Xi zároveň odmítl kritiku, že Peking navzdory garancím z roku 1997 stále více zasahuje do vnitřních záležitostí oblasti navzdory slibu danému v roce 1997 jehož zastřešujícím heslem se stalo anglické „One Country, Two Systems.“

Xi Jinping přijel inaugurovat nově zvolenou správkyni Hongkongu, Carrie Lamovou, která je již pátou hlavou vrchního hongkongské vedení. Xi také vyzýval novou vládu Hongkongu, aby zvýšila vlastenecké uvědomění mladých lidí (rozuměj pročínské úvědomění) a zvýšila povědomí veřejnosti o historii a kultuře Velké Číny. Xi ve svém proslovu také pohrozil, že: „jakýkoli pokus ohrozit svrchovanost a bezpečnost Číny, zpochybnit moc hongkongského Základního zákona (tzv. Basic Law) nebo používání Hongkongu k infiltračním a sabotážním akcím proti pevnině činností je naprosto nepřípustné.“

Dnešní přednáška byla hodnocena jako daleko kritičtější než projevy předešlé, v nichž zdůrazňoval zejména hospodářský a technologický rozvoj Číny včetně konkrétních přínosů, které mohou z tohoto vývoje plynou k Hongkonžanům.

Místo toho však dnes varoval, že přežití Hongkongu ve vysoce konkurenční globální ekonomice nemůže být ohrožováno vnitřními roztržkami a bezohlednými protičínskými akcemi, čímž měl na mysli zejména sentimenty a akce spojené s tzv. deštníkovým protestním hnutím z roku 2015.

V okamžiku návratu Xi Jinpinga po poledni letecky zpět do Pekingu se obyvatelé Hongkongu vylili ze stanice metra do ulic, aby se ve Victoria Parku zúčastnili velkého protestního shromáždění za těžké policejní přítomnosti. Několik tisíc demonstrantů nesoucí deštníky a transparenty vyrazilo z Victoria Park a asi 60 000 se jich během zbytku dne procházelo městem.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *