Yu Hua: Žít! – zfilmovaný román v MZK

Moravská zemská knihovna, konferenční sál
Projekci slavného filmu Huozhe 活著 slavného režiséra Zhang Yimoua 张艺谋 dorazí do kina pod širým nebem uvést samotný autor neméně slavné knižní předlohy, slavný čínský spisovatel Yu Hua 余华! Vstup zdarma.

yu-huaŽít! / Huozhe
Režie Zhang Yimou
Autor literární předlohy a spoluscénárista Yu HuaSPECIÁLNÍ HOST VEČERA
V hlavních rolích Ge You a Gong Li
Čína / Hong Kong 1994, 125 minut

Román Žít! je v prvé řadě silným příběhem. Silným natolik, že ještě nebyl ani vydán knižně a režisér Zhang Yimou jej už chtěl zfilmovat. Rukopis prý zhltnul přes noc, nemohl se od něj odtrhnout a hned na druhý den se přihnal za mladým autorem s nabídkou. Film také vzbuzoval silné emoce a přitáhl pozornost zpět ke knize. Od prvního vydání románu dnes uplynulo víc než deset let, ale i v nepřeberné záplavě čínské knižní produkce se román stále pravidelně dotiskuje ve velkých nákladech, stal se z něj evergreen. Spisovatel v něm svým charakteristicky prostým rukopisem popisuje životní osud muže, který kdysi býval zpovykaným synkem boháče, jako stařec však orá sám s volkem na poli. Každý spisovatel má prý svou jednu šťastnou knihu, která se povede a udělá díru do světa. Pro Yu Huaa to je bezesporu román Žít! a významnou zásluhu na tom má právě jeho filmová podoba, která získala v Cannes cenu poroty (1994) a v Číně byla zakázána.

Projekci bude předcházet čtení z nově přeložené knihy Den sedmý, vycházející v edici Xin nakladatelství Verzone a debata s jejím autorem od 18:00 také v Moravské zemské knihovně.

 

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *