Zahrajte si na smogové prázdniny s malou Feng

Existuje zažitá představa, podle které jsou počítačové hry určeny výhradně dětem a mládeži a jejich hlavním dopadem na zmíněnou věkovou kategorii je rozvoj agresivního chování a výchova k prokrastinaci. Od této zažité představy se postupně začíná upouštět, neboť počítačové hry na sebe stále častěji berou i úlohu vzdělávací, aktivistizující, rozvíjející ducha a jitřící emoce. Vedle zábavy mohou své konzumenty upozorňovat na problémy dnešní doby, kterými je nutné se v reálném světě zabývat. Proto jsou počítačové hry čím dál častěji vnímány jako nový typ média, srovnatelný s filmovou, knižní nebo televizní tvorbou.

Vzniklo již bezpočet her upozorňujících na ekologické problémy planety, jedna z těch nejnovější se jmenuje Hazy Days. Nás zajímá především proto, že v ní hrajete za desetiletou čínskou školačku Xiao Feng, která se za týden chystá za babičkou na oslavu Nového čínského roku. Bohužel zrovna v této době její město čelí “mlžným dnům ”, tedy období, kdy je znečištění vzduchu tak vysoké, že je téměř nebezpečné vycházet ven.

web hazy days

Jak procházíte jednotlivými dny v týdnu, znečištění vzduchu a s ním i „Air Quality Index“ stoupá. Vy se v roli plic Xiao Feng snažíte vyhýbat částečkám znečištění a naopak vdechovat kyslík. Toho postupně ubývá, dýchat ovšem musíte pořád, proto leckdy cestu do školy nezvládnete a skončíte na pohotovosti. A když do školy vítězoslavně dojdete, fanfáry nečekejte. Pokud jste po cestě do plic nachytali nějaké znečištění, budete se ho snažit vykašlat s hlenem do umyvadla. Rázem se hra stává o úroveň znepokojivější.

Ačkoliv zápletka zní triviálně, poslání hry je zcela opačné. O znečištění čínského vzduchu se máte možnost z médií dozvědět mnoho (https://preszed.cz/tag/znecisteni/), být ale alespoň virtuálně v kůži dítěte, kterému se stále rozvíjejí plíce, a které je přitom musí vystavovat takovým podmínkám, vás nemůže nechat chladnými.

Za Hazy Days stojí nezávislý vývojář Mike Ren, který v současné době žije v Šanghaji. Ren doufá, že ti, kdo budou hrát jeho hru, lépe porozumí tomu, jak těžké je zůstat zdravý ve složité smogové situaci, která je daleko horší, než jí popisují média.

Hazy Days stáhnete zde, hra nevyžaduje žádnou instalaci, stačí jí jen stáhnout do počítače. Ovládání je jednoduché a nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s hraním počítačových her. Zhluboka se nadechněte a vyražte s Xiao Feng do ulic čínského velkoměsta.

 

 

O autorovi

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *