Zlatá pávice nepřežila havárii své stíhačky

Čína truchlí nad smrtí národní hrdinky Yu Xu 余旭, první pilotky tryskové stíhačky Chengdu J-10 (歼-10). Teprve třicetiletá velitelka akrobatického týmu Čínské lidově osvobozenecké armády zemřela během tréninku tuto sobotu, když její stroj zavadil křídlem o letadla kolegů z týmu a poté havaroval na poli nedaleko Tangshanu 唐山 v provincii Hebei. Yu Xu se i se svým druhým pilotem musela po srážce ze zničeného letadla katapultovat. Druhý pilot, na rozdíl od své kolegyně, havárii přežil.

„Ztratili jsme dobrého přítele a čínské letectvo cítí obrovskou bolest a smutek,“ uvedl podle informací BBC mluvčí čínského letectva plukovník Shen Jinke 申进科.

Yu Xu pocházela z provincie Sichuan a k letectvu vstoupila již v roce 2005. Byla první ze čtyř ženských pilotů ČLOA, která se kvalifikovala na řízení tuzemské proudové stíhačky J-10. Byla veřejnosti známou osobností, využívanou i čínskou propagandou. Poprvé se představila na novoroční galashow v roce 2010, kde vystoupila spolu s dalšími patnácti ženskými pilotkami. Mnoho uživatelů čínských sociálních sítí vyjádřilo lítost nad náhlou smrtí paní Yu, kterou přezdívali „zlatý páv“ (Jin Kongque) 金孔雀.

Související články

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *