Zpřísnění sankcí vůči Severní Koreji

Čína, jako největší obchodní partner Severní Koreje, vyhlásila zpřísnění sankcí na dovoz a vývoz surovin z této země. Jedná se zejména o import uhlí, železné rudy a dalších minerálů, vývoz leteckého paliva. Dle čínského Ministerstva obchodu je embargo v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Rezoluce rozšiřující sankce byla vydána v březnu s cílem omezit severokorejskému režimu zdroje na vývoj jaderných zbraní.

Vývoz surovin je pro ekonomiku Severní Koreji hlavním příjmem. V roce 2015 vzrostl export uhlí do Číny o 27% na 20 mil. tun uhlí.  Severní Korea se stala třetím největším dodavatelem uhlí po Austrálii a Indonésii. Pro embargo nyní uvalené na dovoz uhlí do Číny však byla zároveň vyhlášena vyjímka. Embargo neplatí, pokud jsou získané prostředky použity pro blaho lidu a nemají souvislost s nukleárním programem.

Omezení importu leteckého paliva do Severní Koreji taktéž disponuje vyjímkami, osvobozeny jsou dodávky pro „základní humanitární potřeby“ a pro letadla přepravující civilní pasažéry ze Severní Koreje.

Nezávislí pozorovatelé v minulosti zpochyňovali uplaňtování sankcí ze strany Číny. Dle čínské strany je však vynucování sankcí svědomité.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *